KRIMIONLINE, KRIMI ZPRÁVY, KRIMI VIDEA, KRIMI PLUS

KRIMIONLINE.cz

KRIMI ZPRÁVY ONLINE

krimi zprávy

ČLÁNKY

Za loupež století dostal Půta 12 let vězení, Šulej byl osvobozen

Za účast na takzvané loupeži století, při níž se před deseti lety z vozidla bezpečnostní agentury ztratilo 154 miliónů korun, dostal člen Berdychova gangu Tomáš Půta souhrnný 12letý trest vězení. Jeho údajnému spolupachateli Františku Hajnovi uložil pražský městský soud 10letý trest. Dalšího údajného lupiče Maroše Šuleje soud osvobodil.


Tomáši Půtovi udělil soud trest souhrnný, protože zároveň zrušil rozhodnutí, podle něhož Půta dostal před pár lety desetiletý trest vězení v procesu s Berdychovým gangem.

Hajn s Půtou podle trestního senátu přepadení naplánovali, provedli ho však dosud nezjištění lidé. Organizátorem loupeže byl podle soudu Hajn. U Šuleje podle soudu nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal.

Půta s Hajdem mají podle verdiktu nahradit škodu třem společnostem. Největší díl by měl připadnout pojišťovně Axa, které by měli muži zaplatit 150 miliónů korun.

Vypovídali svědci s kriminální minulostí

Půta a advokát uprchlého Hajna se proti rozsudku na místě odvolali, Šulej se práva na odvolání vzdal. A protože se v jeho případě práva odvolat se vzdal i žalobce, zprošťující rozsudek ihned nabyl právní moci. U Hajna a Půty si státní zástupce ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Obžaloba v kauze stála mimo jiné na výpovědích svědků, často s kriminální minulostí. Přestože se advokáti jejich slova snažili zpochybnit a znevěrohodnit, soud jim nakonec uvěřil. V případě Půty pak k odsuzujícímu verdiktu vedlo i to, že policie v přepadeném autě našla pachovou stopu, což Půta, podle předsedy senátu Stanislava Králíka, nikdy rozumně nevysvětlil.

U Hajna zase soudce upozornil, že se krátce po loupeži výrazně zlepšily jeho majetkové poměry. Následně z Česka uprchl. Podle jednoho ze svědků se tak stalo poté, co někteří lidé začali poukazovat na jeho možnou účast na loupeži.

V případě Maroše Šuleje neexistovaly důkazy

U Šuleje, který měl být jedním z organizátorů, však byla situace podle Králíka odlišná. "Realitou je, že prakticky neexistuje jediný důkaz, který by obžalovaného s trestným činem spojoval," řekl soudce.

Půta, který je nyní ve vězení, ani Šulej nechtěli rozsudek komentovat. Vždy však tvrdili, že s případem nemají nic společného. Šulejova advokátka Soňa Adamová novinářům řekla, že je s verdiktem spokojená. "Soud skutečně spravedlivě posoudil důkazní situaci," uvedla.

Nespokojenost naopak neskrýval Půtův obhájce Jaroslav Ortman. "Přiznám se, že jsem takové rozhodnutí nečekal," uvedl.

K samostatnému projednání pak soud vyčlenil skutky někdejšího pracovníka operačního střediska G4S Antonína Salety. Muž byl v únoru zadržen ve Venezuele, podle žalobců s loupeží také pomáhal.

Zločinu se podle policie účastnili i další lidé, minimálně dva z nich jsou již ovšem po smrti. Jde například o Jana Zeleného, jemuž členové gangu v minulosti přezdívali Malej Honzík. Dozorci jej v březnu 2009 našli mrtvého ve věznici v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích. Podle vyšetřovatelů šlo o sebevraždu.


(Zdroj: Krimi Zprávy Jablonec nad Nisou)


krimi pátrání

PÁTRÁNÍ PO OSOBÁCH


LAVIČKOVÁ MARKÉTA
* 3.4.1974 pohřešovaná

POPULAR PETR
* 3.11.1973 pohřešovaný

(Zdroj: Policie ČR www.policie.cz)

krimi online

KRIMIONLINE.cz

Praha Brno Ostrava Plzeň Liberec Olomouc Ústí nad Labem České Budějovice Hradec Králové Pardubice Havířov Zlín Kladno Most Karviná Opava Frýdek-Místek Karlovy Vary Teplice Děčín Jihlava Chomutov Jablonec nad Nisou Přerov Prostějov Mladá Boleslav Česká Lípa Třebíč Třinec Tábor Znojmo Příbram Cheb Orlová Kolín Trutnov Písek Kroměříž Šumperk Vsetín Valašské Meziříčí Litvínov Uherské Hradiště Hodonín Český Těšín Břeclav Krnov Litoměřice Sokolov Nový Jičín